Dzień Błota- dniem wielkiego szczęścia dzieci
Integracja sensoryczna- to od niej zależy przetwarzanie w mózgu bodźców, które w codziennym życiu są niezbędne. Zaburzenia integracji sensorycznej są uciążliwe dla dziecka zarówno w okresie niemowlęcym, przedszkolnym i wczesnoszkolnym jak i w okresie dorosłości.
Między innymi właśnie zabawy sensoryczne to świetne wsparcie dziecka z zaburzeniami integracji sensorycznej. Jest to także znakomity pomysł na ciekawe spędzenie czasu. Głównym celem zabaw sensorycznych jest optymalne wsparcie rozwoju mózgu oraz umiejętności posługiwania się zmysłami. Takie zabawy pomagają dziecku rozwijać zdolności motoryczne, stymulują percepcję wzrokową i słuchową, wspomagają rozwój intelektualny, pomagają funkcjonowanie w społeczeństwie, rozwijają kreatywność. Zabawy sensoryczne mają tez często charakter terapeutyczny, polecane są więc przy nadpobudliwości, problemach z nauką, niewłaściwej koordynacji wzrokowo-ruchowej i niechęcią do zabaw ruchowych.
Jak zorganizować zabawy sensoryczne dla dzieci w domu i na podwórku? Niedługo będziemy mieli ku temu świetną okazję! Tą okazją jest Dzień Błota, który przypada na dzień 29 czerwca.
To niesamowite, że ktoś wpadł na pomysł stworzenia tego święta. Gillian McAuliffe, pedagożka i założycielka szkoły w Perth w Australii wybrała się kiedyś na konferencję poświęconą edukacji wczesnoszkolnej, gdzie spotkała się z Bishnu Bhatta z Nepalu. Ich przemyślenia dotyczyły błota i zabawy w nim. Każde dziecko, które zetknie się z tą papką, od razu wie co z nią robić. Australijskie dzieci wychowywane są w kulturze, gdzie brudzenie i niszczenie ubrań nie jest tolerowane, natomiast skąpe opady w ciągu roku i suchy klimat nie dostarcza zbyt wielu błotnych możliwości. Z kolei dzieci w Nepalu mają błota pod dostatkiem, ale zbyt mało ubrań i środków czystości, by pozwolić sobie na swobodną zabawę. Po powrocie do domu Gillian opowiedziała o tej rozmowie swoim uczniom. Dzieci zdecydowały, że w takim razie trzeba wysłać dzieciom z Nepalu ubrania, by mogły się swobodnie pobawić w błocie. Zebrano 1000 dolarów, które pomogły Bishnu zorganizować specjalny dzień dla dzieci z domu dziecka w Panchkhal. W tym samym czasie świętowały dzieci w Perth. Od tego czasu obie te grupy obchodziły dzień błota „wspólnie”. Cztery lata później, w 2013r. grupa dzieci z Perth, wspólnie z rodzinami odwiedzili wioskę w Nepalu i w końcu faktycznie mogli zorganizować ten dzień razem. Tak powstał Międzynarodowy Dzień Błota. Pomysłodawcy zachęcają również inne kraje, szkoły, instytucje i grupy nieformalne do włączenia się w obchody – aby przywrócić dzieciom radość z prostej, wspólnej zabawy w błocie i jako wyraz tolerancji i otwartości na inne kultury i narodowości. W końcu umazani błotem wszyscy wyglądamy tak samo :).
Jak widać zabawa w błocie nie jest dostępna dla każdego dziecka. W przypadku naszej rzeczywistości rodzice często nie chcą pozwolić swojemu dziecku na takie „brudne” zabawy. Argumentują to brakiem higieny, brudnymi ubraniami, trudnością w przygotowaniu takich zabaw. Wbrew pozorom jednak nie jest to takie trudne! Poza tym zabawy w błocie mają bardzo wiele korzyści!
W błocie znajdują się mikroby, których dzieci potrzebują, by ich system odpornościowy rozwijał się i działał prawidłowo. Błoto to świetna masa sensoryczna, pobudza zmysły, wspiera rozwój mózgu oraz umiejętności posługiwania się zmysłami, zachęcając do dotykania różnych faktur, wąchania, obserwowania. Daje to możliwość kreatywnej zabawy, nauki nowych rzeczy…i na koniec taka zabawa, to lawina radości, uśmiechu, żartów, możliwość odkrycia swojej dzikiej natury.
Do zorganizowania zabawy nie potrzebne są skomplikowane mikstury czy sprzęt, wręcz przeciwnie. By stworzyć błoto potrzebna jest woda i ziemia, natomiast do zabawy w nim kilka miseczek, foremek i kubeczków, łyżek, chochelek, lejków, butelek, przedmiotów codziennego użytku w kuchni. Dzieci będą bardzo dobrze wiedziały co z błotem zrobić. Wystarczy je zostawić sam na sam z nim. Rodzice natomiast mogą wygodnie usiąść i obserwować jak rozwija się nieskrępowana zabawa, cieszyć się z beztroski i radości swych dzieci 🙂1
Jeśli nie macie ogródka, działki czy kawałka placu zabaw, na którym można zorganizować taką zabawę, mam propozycję na „domowe błoto”. Potrzebna będzie miska lub inny duży pojemnik.
Oto przepis:
• 3 kubki kakao
• 3 kubki mąki pszennej
• 2 kubki cukru, najlepiej gruboziarnistego
• woda (w ilości takiej, by uzyskać preferowaną gęstość błota)
Mieszamy składniki…i voilà- jest błoto 🙂
Błoto jest bardzo brudzące, więc warto przygotować otoczenie do zabawy nim.
Mam też propozycję na „czyste błoto”, dla tych co bardzo nie chcą się brudzić:
• 3 kubki sody oczyszczonej
• do 1 kubka wody
Łączymy, mieszamy składniki.
1Barbara Zamożniewicz, https://nieplaczabaw.pl/038//
Zachęcam wszystkich do zabawy 🙂
Natalia Pośpiech
Pedagog, terapeutka integracji sensorycznej.